Υποστήριξη ΑΜΕΑ

Υποστήριξη Φοιτητών με Ειδικές Ανάγκες (ΦμεΑ) όλων των κύκλων σπουδών: Σύμβουλοι ατόμων με ειδικές ανάγκες (ΑμεΑ)

Το Τμήμα Φυσικής  του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, καλωσορίζει τους φοιτητές με Ειδικές Ανάγκες (ΦμεΑ) και καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για να διασφαλίσει την ισότιμη ενεργό συμμετοχή τους σε όλες τις Ακαδημαϊκές διαδικασίες που αφορούν τους φοιτητές  μας. Στο πλαίσιο αυτό, συνδράμει στη Μονάδα Προσβασιμότητας και Κοινωνικής Στήριξης, για  ισότιμη πρόσβασης του συνόλου των φοιτητών του στην εκπαιδευτική   διαδικασία και την ακαδημαϊκή ζωή.  Το Τμήμα Φυσικής  διευκολύνει τους φοιτητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, ώστε να ολοκληρώσουν έγκαιρα και επιτυχημένα τον κύκλο σπουδών τους, ενώ παράλληλα στοχεύει στην άμεση και αποτελεσματική επίλυση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν στην ακαδημαϊκή καθημερινότητά τους.

Στη Συνεδρία 1028/37/3-3-2016 της Συγκλήτου συγκροτήθηκε Επιτροπή, υπό την προεδρία ενός εκ των Αντιπρυτάνεων, με σκοπό την υποστήριξη και τη διαμόρφωση καλών πρακτικών αντιμετώπισης των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν οι φοιτητές με Ειδικές Ανάγκες του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Το Τμήμα Φυσικής, όπως κάθε χρόνο, για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 έχει  ορίσει  (Γενική Συνέλευση 534/21-Σεπτεμβρίου-2020) Επιτροπή ΦμεΑ εκπροσωπούμενη από την Καθηγήτρια Παναγιώτα Καντή (Σύμβουλος Καθηγητής ΦμεΑ).   Oι φοιτητές με Ειδικές Ανάγκες ενθαρρύνονται  να επικοινωνούν μαζί της  για συγκεκριμένα ζητήματα που αφορούν τις σπουδές τους.  Ο Σύμβουλος Καθηγητής αποτελεί τον κρίκο που συνδέει τους φοιτητές με Ειδικές Ανάγκες με το σύνολο του Διδακτικού Προσωπικού καθώς και με τη Μονάδα Κοινωνικής Στήριξης και Προσβασιμότητας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Επιπλέον, ο Σύμβουλος Καθηγητής ενημερώνει και προσπαθεί να ευαισθητοποιήσει όλους τους φοιτητές του Τμήματος να υποστηρίξουν εθελοντικά τους φοιτητές με Ειδικές Ανάγκες στις σπουδές τους .

Το Τμήμα Φυσικής  διαθέτει επίσης Διοικητικό Υπάλληλο στη Γραμματεία, την κα Ε. Νάκου, η οποία είναι αρμόδια για τη διοικητική υποστήριξη φοιτητών ΑμεΑ (Γραμματεία Τμήματος Φυσικής, Μεταβατικό Κτήριο, τηλ. 26510-7491, email: gramphys@uoi.gr. Ημέρες και ώρες συνεργασίας: Καθημερινά, κατά τις ώρες εξυπηρέτησης των φοιτητών).

Επιτροπή ΦμεΑ του Τμήματος  Φυσικής

Καθηγήτρια κ. Παναγιώτα Καντή  (Γραφείο:Φ2-308, Τηλ. 26510 0 8486, email: pkanti@uoi.gr.
Ημέρες και ώρες συνεργασίας: Καθημερινά 08:00 έως 14:00).

Καθηγητής κ. Νικόλαος Πατρώνης (Γραφείο:Φ3-318, Τηλ. 2651008551, email: npatronis@uoi.gr.
Ημέρες και ώρες συνεργασίας: Καθημερινά 08:00 έως 14:00).