Την Πέμπτη 20 Ιουνίου, στις 9 π.μ. θα πραγματοποιηθεί στο Τμήμα Φυσικής ενημερωτική ημερίδα σχετικά με την Πράξη «Διαδικτυακή πλατφόρμα αυτόματης ενημέρωσης κοινού και Ο.Τ.Α. για πιθανή εκδήλωση έντονων καιρικών φαινομένων στην Ήπειρο», η οποία είναι ενταγμένη στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Ήπειρος 2014-2020», ΕΣΠΑ 2014-2020 και συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ). Το Έργο υλοποιήθηκε από το Εργαστήριο Μετεωρολογίας και Κλιματολογίας του Τμήματος Φυσικής και το Εργαστήριο Συστημάτων Υπολογιστών του Τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και το αντικείμενό του ήταν η ανάπτυξη μια ψηφιακής πλατφόρμας για την αυτόματη ενημέρωση των φορέων και του ευρύτερου κοινού της Ηπείρου για εξελισσόμενα έντονα καιρικά φαινόμενα (έντονες βροχοπώσεις, χαλαζόπτωση και επεισόδια μεταφοράς ερημικής σκόνης).

Η ημερίδα θα γίνει στην Αίθουσα Σεμιναρίων του Τμήματος Φυσικής, στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, την Πέμπτη 20 Ιουνίου, στις 9 π.μ., σύμφωνα με το επισυναπτόμενο πρόγραμμα.

Ν. Χατζηαναστασίου (εκ μέρους της Ομάδας του Έργου)

Καθηγητής Τμήματος Φυσικής