ΝΕΟ - Ανακοίνωση για τα «Εργαστήρια Μηχανικής» (2ο εξάμηνο)

Οι πρωτοετείς φοιτητές αλλά και φοιτητές μεγαλυτέρων ετών του Τμήματος Φυσικής, που θα ήθελαν να παρακολουθήσουν το μάθημα «Εργαστήρια Μηχανικής», κατά το εαρινό εξάμηνο 2024 καλούνται να εγγραφούν σε τμήματα.

Οι φοιτητές εγγράφονται σε ομάδες των δύο ατόμων σε ένα από τα παρακάτω τμήματα:

Α: Τρίτη 09-12

Β: Πέμπτη 11-14

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Οι δηλώσεις γίνονται στη σελίδα ecourse του μαθήματος μέχρι την ΤΕΤΑΡΤΗ 21/2/2024.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Υπάρχει περίπτωση μετακίνηση ομάδων με απόφαση των διδασκόντων, προκειμένου να είναι ισοδύναμα τα τμήματα.

Φοιτητής, που δεν θα εγγραφεί σε Τμήμα, δεν θα μπορέσει να παρακολουθήσει το μάθημα. Κατά τη διάρκεια του εξαμήνου δεν μπορούν να γίνουν μεταβολές.

Κάθε Παρασκευή ώρα 12-14 γίνεται, στο Αμφ. 4, το μάθημα προετοιμασίας, για το εργαστηριακό μάθημα της επόμενης εβδομάδας. Η ημερομηνία έναρξης θα ανακοινωθεί αργότερα.

Η παρουσία του φοιτητή στο μάθημα προετοιμασίας και το εργαστήριο είναι υποχρεωτική. Απουσία από το εργαστήριο σημαίνει μηδενισμός στην άσκηση της εβδομάδας. Στο εργαστήριο οι φοιτητές πρέπει να φέρουν μαζί τους: ένα τετράδιο περίπου 50 φύλλων, αριθμομηχανή τσέπης, χάρακα, και ό,τι άλλο είναι απαραίτητο για να κάνουν υπολογισμούς και γραφικές παραστάσεις. Στα εργαστήρια υπάρχουν Η/Υ, αλλά οι φοιτητές μπορούν να φέρουν και δικό τους φορητό υπολογιστή.

Τα εργαστηριακά μαθήματα αρχίζουν ακριβώς και όχι και τέταρτο, της προκαθορισμένης ώρας.

Οι φοιτητές πρέπει να προσέρχονται στο εργαστήριο προετοιμασμένοι από το βιβλίο «ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΏΝ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ - ΑΠΛΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΗΣ, Μ.ΚΑΜΑΡΑΤΟΣ», το μάθημα προετοιμασίας της Παρασκευής και από το ecourse, όπου υπάρχουν σημειώσεις, οδηγίες και Video για όλες τις ασκήσεις.

Στην αρχή κάθε εργαστηριακού μαθήματος οι φοιτητές θα γράφουν ένα τεστ που θα αφορά το πείραμα και θα προσμετρά περίπου κατά 40% στο συνολικό βαθμό. Μετά τη λήψη των μετρήσεων οι φοιτητές θα κάνουν την ανάλυσή τους και θα γράφουν μια εργασία για το πείραμα, η οποία θα δίνει το υπόλοιπο 60% του βαθμού.

Η Αίθουσα του Εργαστηρίου είναι η  Φ2-134.

Ο συντονιστής του μαθήματος

Π. Παπαδόπουλος